Jak Manipulować Jej Emocjami

  • by

Jak Manipulować Jej EmocjamiOna nieświadomie tworzy sobie skojarzenia chwili z otoczeniem, muzyką, widokiem, czasem i wszystkim co wokół ma jakieś znaczenie, również z Tobą.

Dotyczy to wszystkich osób. Prostym rozpoznaniem takiej zależności jest fakt, że kiedy większość zapamiętanych i skojarzonych z kimś emocji jest negatywna i tworzy negatywną średnią, to wtedy tej osoby nie lubimy.

W ten sposób kogoś możemy bardzo polubić, ktoś może stać się dla nas bardzo ważny emocjonalnie lub kogoś możemy przestać tolerować. To wszystko jest ściśle powiązane z progresją emocjonalną.

Człowiek na najgłębszym poziomie motywuje się tak naprawdę tylko dwoma możliwymi kanałami, jest to:
Chęć doświadczania przyjemności, euforii, błogostanu, luksusu, miłości, ciepła, szczęścia;
Bezwzględna potrzeba unikania bólu, cierpienia, krzywdy, nudy, emocji negatywnych;

Jeżeli jest 7 rano i musisz wstać do pracy, oczywiście robisz to, ale mając wolny wybór przypuszczam, że wolałbyś zostać pod ciepłą kołderką.

Gdyby jednak zadzwonił do Ciebie znajomy i powiedział „Słuchaj, jest opcja wyjazdu na Dominikanę, mieliśmy wykupioną grupową wycieczkę i jeden z nas się rozchorował nie może jechać – jak chcesz, możesz jechać za niego, bo i tak już wszystko jest grupowo opłacone – tylko masz max. godzinę na spakowanie się” – domyślam się, że wstałbyś od razu szczęśliwy i zaczął się pakować, a nie marudził „eh, muszę wstać, spakować się i lecieć na tą Dominikanę, czemu ja, co za życie…”.

Tak jest ze wszystkim – nasz mechanizm motywacyjny będzie skłaniać nas do decyzji, związanych z osiągnięciem sytuacji w której jest nam lepiej niż w innej oraz unikania sytuacji, w których byłoby nam źle.

Prawo Efektu, Edward Thorndike, 1898
„Zachowanie, które w danej sytuacji wywołuje odczucie zadowolenia (satysfakcję) zostaje skojarzone z tą sytuacją i jeśli w przyszłości sytuacja ta się powtórzy, to wzrasta prawdopodobieństwo, iż powtórzone zostanie także to zachowanie. Jeżeli natomiast w danej sytuacji zachowanie wywoła odczucie dyskomfortu, to spada prawdopodobieństwo powtórzenia się tego zachowania w podobnych warunkach w przyszłości.”*
* – Ostaszewski, P. (2000). Procesy warunkowania. w: J. Strelau (red.), Psychologia. Podręcznik akademicki. Tom 2.

Pozdrawiam
F.

Leave a Reply